DIAMOND - systemy zabezpieczeń
SYSTEM ALARMOWY
alarm monitoring-hd Monitoring HT Analityka obrazu projektowanie inwestorzy wydarzenia kontakt

MGŁA OCHRONNA

Najważniejszą zaletą generatora mgły jest w przeciwieństwie do innych typów zabezpieczeń - natychmiastowe pokrycie gęstą mgła całego pomieszczenia. Co jest niewidoczne dla włamywacza nie może zostać ukradzione.
Włamanie się do obiektu zajmuje złodziejowi zwykle ok 2-8 minut, pozwalając mu ukraść Twoje kosztowności zanim policja/grupa interwencyjna pojawi się na miejscu zdarzenia. Z systemem mgły ochronnej potrzeba jedynie kilku sekund aby zmusić włamywacza do ucieczki z pustymi rękami. Strumienie mgły powodują lęk u włamywacza przed zagubieniem lub uwięzieniem.


MANIPULATOR

Jeszcze do niedawna obsługa systemów alarmowych kojarzyła się z manipulatorami pełnymi migających wskaźników i niezrozumiałych skrótów wyświetlanych na ekranie.
Pomimo wielości urządzeń umożliwiających sterowanie nadal największą popularnością cieszą się manipulatory. Do obsługi systemu za pomocą tych właśnie urządzeń wystarczy użyć hasła wpisywanego przez użytkownika na klawiaturze.
Ich dużą zaletą jest też możliwość łatwego dostępu do bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak dodawanie nowych użytkowników, programowanie czasu w centrali czy ręczne sterowanie urządzeniami podłączonymi do centrali alarmowej. Dostęp do najczęściej wykorzystywanych funkcji nie wymaga przyłączania komputera ani innych dodatkowych urządzeń, co pozwala oszczędzić cenny czas.

PILOTY I KARTY ZBLIŻENIOWE

Jeżeli system alarmowy ma być obsługiwany przez osoby mogące mieć trudności z posługiwaniem się manipulatorami, dobrym pomysłem może być wyposażenie go w urządzenia umożliwiające sterowanie pilotami i kartami zbliżeniowymi.
Istnieje wiele uniwersalnych zestawów do zdalnego sterowania, które umożliwiają sterowanie praktycznie dowolną centralą alarmową.
Zamiast pilotów do sterowania można używać kart zbliżeniowych. Takie rozwiązanie jest najprostsze. Na karcie nie ma żadnych przycisków, a obsługa za jej pomocą sprowadza się do zbliżenia jej do odpowiedniego czytnika.
Ze względu na minimalizację ryzyka błędnej obsługi za pomocą kart zbliżeniowych i pilotów taki sposób sterowania jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku systemów, które mają być obsługiwane przez osoby starsze czy dzieci.

CZUJKI ALARMOWE

Dwa główne typy czujek wykorzystywanych w systemach to:
Pasywna czujka podczerwieni (PIR) - Reaguje na zmianę promieniowania podczerwonego (emitowanego przez obiekty o temperaturze wyższej od otoczenia), nie są one wrażliwe na obiekty nie emitujące ciepła lub emitujące go zbyt mało (np. wskutek izolacji termicznej).
Czujka dualna (PIR + mikrofala) - działają na zasadzie radaru Dopplerowskiego wysyłając falę elektromagnetyczną i odbierając falę odbitą, jest ona bardziej odporna na zmiany temperatury niż zwykła czujka PIR przez co znajduje szerokie zastosowanie w pomieszczeniach nieszczelnych i nasłonecznionych.
Oprócz wyżej wymienionych czujek można również zastosować bariery podczerwieni czujkę zbicia szyby, czujki wibracyjne, czujkę magnetyczną (kontaktron), czujkę dymu, wykrywacze gazu, przycisk napadowy.

ZDALNA OBSŁUGA SYSTEMU

Wszystkie wspomniane metody sterowania można wykorzystać do obsługi lokalnej. Możliwości oferowane przez nowoczesne cyfrowe komunikatory – zarówno GSM/GPRS, jak i Ethernet – pozwalają w pełni sterować systemami zdalnie, nawet z odległych miejsc na globie.
Najprostszym rodzajem zdalnego sterowania jest komunikacja za pomocą SMS. Wysyłając wiadomość o określonej treści, można np. włączyć czuwanie systemu lub nawet uruchomić podlewanie ogrodu.
Najbardziej zaawansowanym sposobem zdalnej obsługi jest skorzystanie z aplikacji w telefonie komórkowym lub smartfonie. Dzięki aplikacjom dla smartfonów z ekranami dotykowymi można sterować systemem w taki sam sposób jak w przypadku manipulatora znajdującego się bezpośrednio przy centrali. Dzięki temu można użyć ich także do obsługi podłączonych do centrali urządzeń automatyki służących do sterowania oświetleniem, podnoszeniem i opuszczaniem rolet czy zraszaniem zieleni.
Ważna jest także możliwość wykorzystywania elementów systemu do realizacji zupełnie różnych zadań. Poprawia to efektywność wykorzystania sprzętu, zmniejsza zużycie energii i umożliwia ograniczenie kosztów.

ZASTOSOWANIA SYSTEMU INTELIGENTNEGO

Jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji instalacji inteligentnej jest sterowanie oświetleniem. Zautomatyzowane sterowanie można wykorzystać np. w przypadku oświetlania ciągów komunikacyjnych. W tym przypadku wykorzystuje się sygnały z czujek ruchu służących w systemie alarmowym do wykrywania intruza. Dzięki temu nie trzeba szukać włącznika na ścianie, gdy jest on potrzebny. Dodatkowo automatyczne sterowanie spowoduje wyłączenie światła wówczas, gdy nie będzie już ono potrzebne. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale i skutkuje znacznymi oszczędnościami.
W systemach inteligentnych można zintegrować automatykę sterującą otwieraniem i zamykaniem wszelkich „przegród”, np. rolet zewnętrznych, bramy garażowej czy wjazdowej. Możliwe jest na przykład domykanie wszystkich rolet w związku z wyjściem z domu i włączeniem systemu alarmowego w dozór. Jeżeli sterujemy bramami za pomocą pilotów, możemy na przykład łatwo zmodyfikować ich funkcje tak, by pojedynczym pilotem można było równocześnie otwierać bramy i włączać oświetlenie na zewnątrz.

alarm_klawiatura
alarm_klawiatura